Ajurvéda

Ájurvédská medicína je nejstarší, účinný celostní medicínský systém, uznaný Světovou zdravotnickou organizací.

Pančkarma, ájurvédská detoxikace a omlazení celého organismu, odstraňuje toxiny, regeneruje, omlazuje celý organismus a navozuje rovnováhu.Tato detoxikace zahrnuje individuálně stanovenou stravu dle konstituce, ájurvédské masáže s použitím bylinných olejů, teplé bylinné koupele, aplikaci speciálního oleje do nosu a uší k pročištění nervového systému či proceduru ŠIRODHARA, při níž nepřetržitý proud bylinného oleje teče jemným pramínkem na čelo, čímž očišťuje mysl i tělo a uvolňuje nervový systém.

Jde o velmi rozsáhlý systém léčebných a harmonizačních postupů a ucelený náhled na život, jenž vychází z hlavního ajurvédského předpokladu, že vše se opírá o tři základní principy (dóši).Jsou jimi Váta, Pitta a Kapha,neboli Prakrti.

Příroda dala člověku jedinečný detailně propracovaný plán,a ten se nazývá Prakrti,neboli tělesný typ.Zjišťuje se pomocí jednoduchého pulzového testu.Toto je velmi důležitý krok,protože Prakrti nám říká jak příroda chce,aby jsme žili.

Zdraví si díky tomu můžeme udržet s velmi malým úsilím.

Tyto tři principy jsou přítomné v každé buňce našeho těla. V ajurvédě jde vždy o snahu dosáhnout harmonie všech tří.Harmonie Váty, Kaphy a Pitty je zárukou a známkou zdraví.

Váta - sídlí v tlustém střevě - řídí pohyb,dýchání,oběh krve,činnost nervového a trávicího systému,vylučování odpadních látek.

Nerovnováha váty způsobuje:úzkosti,deprese,nespavost,únavu,zácpu,nadýmání,vysoký krevní tlak,menstruační křeče,suchá,drsná,popraskaná kůže,bolesti v dolní části zad, ostré bolesti kloubů,nesnášení chladu a větru a další

Pitta - sídlí v žaludku a tenkém střevě - řídí metabolismus,trávení,zpracování myšlenek,ovlivňuje funkci zraku a kůže.

Nerovnováha pitty způsobuje:hněv,podrážděnost,záněty kůže,akné,pálení žáhy, žaludeční vředy,hemeroidy a další

Kapha - sídlí v horní části břicha a dýchacích cestách - řídí strukturu buněk,tělesné funkce,růst,metabolismus tuků a poskytuje stabilitu mysli. Nerovnováha kaphy způsobuje:otupělost,malátnost,ospalost,nesnášení chladu a vlhka, časté rýmy,alergie,astma,vysoký cholesterol,otoky,přibírání na váze a další

Každý jedinec má tři hlavní ajurvédské principy jinak uspořádány, v jiných poměrech, je jinak konstituován, z čehož plyne jedinečnost každého z nás.

Otázka tedy nezní jakou máte nemoc,ale jakou máte Prakrti.

Všechno co říkáme,myslíme,cítíme,děláme ,vidíme,jíme a pijeme ovlivňuje celkový stav nerovnováhy. I velmi nepatrná nerovnováha v našem systému může zasít semena nemoci.

Ajurvéda je unikátní svým pochopením,že všechny nemoci procházejí vždy šesti stadii,a nemoc lze vyléčit v kterékoli z prvních pěti změnou jídelníčku (dle tělesné konstituce),způsobu života,bylinnými terapiemi(masážemi),cvičením,relaxačními technikami..,barvami vůněmi,hudbou